9 mieszkańców powiatu giżyckiego za przynależnością do Polski

Na przełomie XIX i XX wieku ludność pochodzenia polskiego stanowiła około 50% mieszkańców Giżycka i okolic. Żywioł polski trzymał się mocno, skoro w plebiscycie w  1920 roku za przynależnością Giżycka i okolic do Polski opowiedziało się tylko 9 (!!!) mieszkańców całego powiatu. W wyborach do Reichstagu w 1933 roku NSDAP dostało 72,5% głosów. I gdyby nie szaleństwo, przekonanie o własnej nieomylności własnej, dobrze by na tym wyszli. Początkowo tak było.
Program Prawa i Sprawiedliwości pokrywa się z programem NSDAP z lat trzydziestych XX wieku. Hitlerowcy zaoferowali oddłużanie gospodarstw wiejskich, preferencyjne kredyty, między innymi na budowę niewielkich domów jednorodzinnych wraz z działkami, tzw. kochówek (od nazwiska gauleitera Prus Wschodnich – Ericha Kocha). Do dziś są charakterystycznym elementem krajobrazu Mazur. Trzymają się dużo lepiej niż wiele polskich domów budowanych kilkadziesiąt lat później.

Kochówka w gminie Giżycko
Kochówka, źródło: http://jarnoltowo.pl/
Osiedle kochówek w gminie Giżycko

Rząd PiS-u chce oddłużać frankowiczów, budować tanie mieszkania, daje po 500 zł na dziecko. Zapłacą za to przyszłe pokolenia. Hitler finansowaniem się nie kłopotał, podbijając i grabiąc.
Panowanie nad światem Tysiącletniej Rzeszy trwało 12 lat. Może PiS skończy szybciej.

 

Czytaj też...

(Wizyt: 460 razy, 1 dziś)
Bookmark the permalink.

Comments are closed.