Polskie lato to pora deszczowa

Statystycznie rzecz ujmując, polskie lato jest właściwie „porą deszczową”. Wedle danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMiGW) latem pada więcej niż zimą. Wydaje się, że jest odwrotnie. Jednak latem opady są krótsze i bardziej gwałtowne, a woda szybko odparowuje, stąd wrażenie „suszy”. Ogród nie zdąży zaabsorbować potrzebnej mu wody deszczowej.

Dlatego właściciele ogrodów coraz częściej decydują się na zakup naziemnych lub podziemnych zbiorników na deszczówkę, dzięki którym można wykorzystywać wodę nie tylko do podlewania ogrodu w okresie bez deszczu, ale także do celów gospodarczych, na przykład do WC lub pralek. Woda deszczowa jest miękka, pozbawiona minerałów, dlatego doskonale się pieni i nie trzeba do niej dodawać środków typu Calgon. Przez wykorzystanie wody deszczowej do wspomnianych celów można by zaoszczędzić nawet 50% wody pitnej, co ma znaczenie szczególnie wtedy, gdy pochodzi ona z sieci wodociągowej, a rachunki są coraz wyższe.

Suche centrum, deszczowe góry, wyżyny i pogórza

Źródło: IMiGW

Największe opady występują na wzniesieniach eksponowanych w stosunku do wiatrów północno- zachodnich, zachodnich i południowo- zachodnich (Pojezierze Mazurskie i Pomorskie 600 – 800 mm średnio rocznie, Karpaty i Sudety 800 – 1500mm). Najmniejsze opady poniżej 500mm rocznie rejestruje się na Kujawach, w Wielkopolsce, Nizinie Mazowieckiej. Poza tym większa część nizin ma opady w granicach od 500 do 600mm.
Na grzbietach Sudetów i Karpat opady przekraczają na ogół 800mm, a w wyższych partiach 1000mm. Najwyższe sumy opadów notuje się w Beskidzie Śląskim i Żywieckim (ponad 1200mm), a przede wszystkim w Tatrach, gdzie dochodzą one do 1800mm.

Najsuchszym obszarem Polski ( poniżej 500 mm rocznych opadów) jest środkowa część kraju, obejmująca tereny pomiędzy Poznaniem, Lesznem, Łodzią, Warszawą i Toruniem. Najmniejsze sumy miesięcznych opadów przypadają w Polsce na miesiące zimowe – styczeń i luty, największe na letnie – czerwiec, lipiec i sierpień. Nie oznacza to jednak, że lato jest w Polsce porą roku najbardziej dżdżystą. Na równinach środkowej Polski obfitość opadów letnich spowodowana jest nie tyle częstością, ile raczej większym ich natężeniem, chociaż bywają – jak to w ostatnich latach można zaobserwować – lata słotne, gdy opady są częste i duże.

Czytaj też...

(Wizyt: 6 razy, 1 dziś)
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *